Република България
Министерство на образованието, младежта и науката
Национална пътна карта за изграждане на научно-изследователски инфраструктури.
Проект: Регионален астрономически център за изследвания и образование (RACIO)
В Европа съществуват стотици, а може би и хиляди научни институции, чиято дейност частично се дублира, водейки до никому ненужна конкуренция и разхищаване на ресурси и научни усилия. В желанието си да реши този проблем през 2002 г. Европейската Комисия създаде Европейския стратегически форум на изследователските инфраструктури (ESFRI, http://cordis.europa.eu/esfri/home.html) като стратегически инструмент за постигане на по-тясна научна интеграция в Европа с цел засилване на нейното влияние в световен мащаб.
Една от основните задачи на ESFRI е създаването на Пътна карта за развитието на паневропей-ските изследователски инфраструктури през следващите 10-20 години. В първият си вариант пътната карта бе оповестена през 2006 г. и включваше 34 проекта в 7 стратегически научни области: социални и хуманитарни науки, науки за околната среда, енергетика, биомеди-цински науки и науки за живота, материалознание, астрономия — астрофизика — ядрена физика и физика на елементарните частици, компютърни науки и обработка на данни. На Петата конференция на ESFRI през декември 2008 г. в Париж, пътната карта бе допълнително разширена с добавянето на 10 нови проекта. В началото на 2009 г. по препоръка на Европейски икономически и социален комитет, ЕК одобри предложената пътна карта като прогнозната цена за реализиране на всичките 44 поекта се оценява на 20 млрд. евро. Амбицията на Еврокомисията е все повече научни проекти да се реализират на територията на Източна Европа, което допълнително да засили интеграцията на континента.
Като страна-членка на Европейския съюз България е длъжна да се включи в тази инициатива. Първа стъпка в това направление е изработването на „Национална пътна карта” на съществуващите научни инфраструктури на регионално и национално равнище, с последваща валидизация на всеки един компонент в тази карта от експерти на Европейската комисия.
През май 2007 г., на кръгла маса “Научните инфраструктури – ключов елемент в процеса на изграждане на Европейското научно пространство”, г-жа Вутцова, национален координатор по 7 РП, посочи Националната Астрономическа Обсерватория като потенциален участник в “Националната пътна карта” в рамките на ESFRI. В отговор на това през 2008 г. Институтът по астрономия – БАН, съвместно с катедра “Астрономия” към ФзФ на СУ и Астрономически Център към ШУ изработиха проект за изграждане на “Регионален астрономически център за изследвания и образование (RACIO)” като компонент на Националната пътна карта на България за изследователски инфраструктури (пълен текст на проекта, PDF 850 KB). Проектът бе разгледан от независими европейски експерти, които след среща с учасниците и след обстоен оглед на наличната в НАО научна апаратура и инфраструктура, дадоха положителна оценка (текст на оценката, PDF 223 KB). През 2009 г. екипът на RACIO бе поканен от Фонд “НИ” да подготви и внесе за разглеждане работна програма за първата година от реализацията на проекта. При наличие на финансиране, проектът ще бъде стартиран от 2010 г.
Изготвил материала: Н. Маркова