10 март 2021 г.
На 13 март 2021 г. се навършват 40 години от официалното откриване на Националната астрономическа обсерватория Рожен. През първите си години НАО Рожен е научен астрономически комплекс от три телескопа: универсален 2-метров телескоп за фотометрични и спектрални наблюдения и два по-малки телескопа – 50/70-см Шмит и 60-см Касагрен. Първите наблюдения с 2-метровия и Шмит телескопа се извършват на фотографски плаки, а на Касегрен телескопа е монтиран високоскоростен електрофотометър. За първите двадесетина години от работата на обсерваторията са получени над 10 000 фотографии на обекти от Слънчевата система, звезди и звездни купове, отдалечени галакитки и квазари. С Куде спектрографа на 2-м телескоп са получени хиляди спектри на интересни звездни обекти.
Астрономическата обсерватория е като жив обект, който непрекъснато се нуждае от обновление и разширяване на обхвата на дейноста му. С течение на годините апаратурата за наблюдения и методите за обработка се променят и в НАО Рожен са въведени в действие първите цифрови CCD камери, които заменят фотографските плаки. Благодарение на сътруднчеството с институт от Обществото „Макс Планк“, е доставен двуканален фокален редуктор, с който се провеждат фотометрични, поляризационни и спектрални наблюдения. Изработен е нов спектрограф за 2-м телескоп и изцяло е обновена системата за управление на телескопа. През 2005 г. е постоена нова кула за слънчев телескоп. Там е монтиран 15-см Лио-коронограф за наблюдения на слънчевата корона и протуберанси. Малко по-късно е изграден център за посетители с 30-см телескоп за демонстрационни наблюдения. НАО Рожен разполага с напълно оборудвана зала за конференции с около 50 места и възможност за настаняване на участниците в ремонтирани и обновени помещения.
За изминалите 40 години броят на научните публикации, основаващи се изцяло или отчасти на наблюдения с телескопите на НАО Рожен, е над 1 600. Повечето от публикациите са намерили своето място в международни научни издания, включително и в най-престижните – с най-висок импакт фактор. Голям е и броят на защитените докторски дисертации, които са съществен елемент от професионалното израстване на българските астрономи. Пряко свидетелство за това израстване са и многобройните международни научни сътрудничества, които намират своята успешна реализация именно чрез астрономическите наблюдения, провеждани в НАО Рожен. Стотици са младите хора, докосналите се до красотата на нощното небе по време на лагерите и школите за ученици и студенти, които се организират всяка година в НАО Рожен.
През последните години благодарение на финансирането по Националната пътна карта за научна инфраструктута, в НАО Рожен започна интензивно модернизиране и обновяване на апаратурата за астрономически наблюдения. Бяха доставени нови високоефективни CCD камери за набюдения с телескопите на обсерваторията. Поръчан е и предстои да бъде доставен 31-см телескоп за наблюдения на Слънцето, оборудван с нови тесноивични филтри и камера за поляризационни наблюдения. Сключен е договор за доставка на нов роботизиран 1.5-метров телескоп, който предстои да бъде монтиран през 2022 г. Като част от инфраструктурата на НАО Рожен ще бъде изградена станция на разпределения панeвропейски радиотелескоп LOFAR, който също е обект от Националната пътна карта за научна инфраструктута 2021-2027.
Поради пандемичната обстановка в страната, в момента не приемаме посетители в НАО Рожен и не можем да организираме празнично мероприятие по повод годишнината. Надяваме се, че след няколко месеца отново ще можем да посрещнем любителите на астрономията и приятелите на НАО Рожен под звездното небе и да разкажем по-подробно за нашите успехи и постижения.
Високо дисперсен спектрограф от тип echelle за 2-м телескоп в НАО Рожен, конструиран от екип на ИА с НАО.
Новaта система за управление на 2-метровия телескоп на НАО Рожен.
Снимка на кометата C/2014 Q2 (Lovejoy) получена в обсерваторията “Ирида” на територията на НАО Рожен.
Участници в практическа школа по спектроскопия за млади учени и докторанти през 2009 г.
Посещение в подкуполното помещение на 2-м телескоп в НАО Рожен.
Наблюдателните кули на 50/70-см Шмит и 60-см Касагрен телескопи в НАО Рожен.