Към другите новини

 

 

Изследвания на симбиотичната звезда AG Pegasi, последни факти

 

10 октомври 2018 г.

 

AG Pegasi е уникален обект: тя е избухнала като симбиотична нова в средата на 19-и век и продължилото повече от 130 години намаляване на блясъка ѝ приключи около 2000 г. Последвалото през 2015 г. избухване свидетелства за превръщането на AG Pegasi в класическа симбиотична звезда (за подробности вижте http://nao-rozhen.org/news/fr58.html).

Изследванията на AG Pegasi продължават и след това, като през ноември 2017 г. тя беше наблюдавана от рентгеновата обсерватория XMM-Newton на Европейската Космическа Агенция, ЕКА (https://www.cosmos.esa.int/web/xmm-newton) по проект на български астрономи от екипа, провел изследванията през 2015 г. За първи път беше получен рентгенов спектър на тази класическа симбиотична звезда с много добро качество. Беше показано, че рентгеновото излъчване на AG Pegasi е топлинно – регистрирани са емисионни линии на високойонизирани състояния на азот, кислород и желязо.

Обсерваторията XMM-Newton позволява да се извършват и фотометрични наблюдения в оптическия/ултравиолетов спектрален диапазон едновременно с рентгеновите наблюдения. Благодарение на това, за първи път беше регистрирана бърза променливост на AG Pegasi в ултравиолетовия диапазон, която има случаен (стохастичен) характер: за такъв тип променливост астрономите използват термина фликеринг. Фликерингът е често срещана характеристика на оптическото излъчване на симбиотичните звезди (вижте например http://nao-rozhen.org/news/fr46.html) и появата му в излъчването на AG Pegasi е още едно доказателство, че този обект вече е класическа симбиотична звезда.

Подробности за изследванията на AG Peg от обсерватояирята XMM-Newton на ЕКА , коментирани по-горе, могат да се намерят в следната статия, приета за печат в едно от най-престижните списания за професионална астрономия Monthly Notices of the Royal Astronomical Society (MNRAS):

 

 

 Zhekov, S.A. & Tomov, V.T. 2018, accepted for publication in MNRAS https://academic.oup.com/mnras/advance-article-abstract/doi/10.1093/mnras/sty2644/5113479

 

https://arxiv.org/abs/1809.09015

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Към другите новини