Други астрономически явления | Астрономически календари | Новини
В няколко поредни вечери след 10 март 2012, над западния хоризонт ще може да се проследи атрактивно видимо сближаване на двете най-ярки планети, видими от Земята - Венера и Юпитер. Вечерта на 13 март ще можем да ги наблюдаваме на минимално ъглово отстояние 3о (колкото са 6 лунни диаметъра видими с просто око). След догарянето на залеза, на около 20о над тях ще бъдат видими звездните купове Плеяди и Хиади в съзвездие Бик. Двете планети ще залязват около 22h 27m (за София). Съединението на Юпитер и Венера (моментът, в който еклиптичните им дължини се изравняват) ще настъпи на 14 март в 07h 55m, когато обаче за наблюдател от нашата страна двете планети ще са под хоризонта.
Карта на небето на 13 март вечерта в посока запад:
Във вечерните часове на 25 и 26 март, над западния хоризонт ще се наблюдава младият лунен сърп в близост до планетите Юпитер и Венера. Трите ярки обекта, заедно с Плеядите и Хиадите над тях, ще придадат доста атрактивен вид на тази част от небето, особено за наблюдател отдалечен от градски светлини. На 26 март Луната ще бъде в съединение последователно с Юпитер и с Венера (съответно в началото и в края на денонощието).
Карта на небето на 26 март вечерта в посока запад:
Фигурите са изготвени с помощта на свободната програма Stellarium 0.10.6.1.
От предишни подобни явления се знае, че видимото струпване на множество ярки обекти в ограничен район от небето привлича вниманието на много наблюдатели и отключва въображението на част от тях, което нерядко е причина за нереалистични интерпретации на събитията - появяват се съобщения за наблюдавани НЛО и др. аномални явления. Всъщност няма нищо неестествено или опасно при едно такова явление - то е атракция, на която можем да се любуваме чрез наблюдение с невъоръжено око или помагайки си с бинокъл.
Снимката по-долу е от съединението на Юпитер и Венера на 23 февруари 1999 г. вечерта, което предизвика у мнозина усещането за наблюдавано аномално явление.
Съединение на Юпитер и Венера на 23.02.1999 г. над гр. В. Преслав и Преславската планина.
Снимка: П. Маркишки.
Изготвил: Пенчо Маркишки