Други астрономически явления | Астрономически календари | Новини

 

 

Геминиди е един от най-интензивните метеорни потоци в годината, активен в периода 7 - 17 декември, с максимум в нощите на 13 срещу 14 и 14 срещу 15 декември. По принцип в тия нощи, при добри метеорологични условия и в отсъствие на ярка Луна, могат да се наблюдават до около 110 метеора на час. За съжаление тази година  Луната ще възпрепядства наблюдението в нощите около максимума: На 14 декември тя ще изгрее около 20h 35m официално време за Източна България и около 20h 55m за Западна. След нейният изгрев логично осветеността на небето ще се повиши и това ще затрудни регистрирането на по-слаби метеори. Повече оптимизъм вдъхва факта, че Геминидите често са ярки метеори (болиди), нерядко оставящи след себе си тлеещи следи, което ги прави забележими и в по-неблагоприятни условия.

Съветваме тези, които решат да наблюдават явлението, да излязат под открито небе във втората половина на нощта на 13 срещу 14 декември (въпреки ярката Луна) и да опитат също на 14 декември вечерта, използвайки няколкото тъмни часа преди лунният изгрев. Радиантът на потока се намира в съзвездие Близнаци, недалеч от звездата Кастор, но това не е причина да се наблюдава точно и само в тази посока! Метеор може да се появи във всяка област от небето.

Счита се, че Геминидите са породени от частици от астероида 3200 Фаетон. Това отличава този метеорен поток от останалите популярни като Персеиди, Леониди, Ориониди и др., чиито причинители са комети.

 

 

Изготвил: Пенчо Маркишки

 

 

 

 

Други астрономически явления

Астрономически календари

Новини