Република България
Министерство на образованието, младежта и науката
Фонд «Научни изследвания» програма «Идеи»
Проект: Създаване на мрежа от малки, дистационно управляеми и роботизирани телескопи в България “SMARTNET” (ДО 02-362/30.12.2008)
Продължителност: 3 години (2009-2011)
Информация: Описание на проекта (DOC 467 KB, EN-версия)
Първите дистанционно управляеми телескопи се появяват през втората половина на 20 в. благодарение на развитието на информационните и комуникационните технологии. С помощта на тези телескопи астрономите могат да реализират наблюденията си от разстояние, използвайки автоматизирани системи за управление. Роботизираните телескопи, от друга страна, са нещо сравнително ново (Budding 1995). Тези телескопи извършват наблюдения без намеса на човека. следвайки предварително изготвена програма, изпратена чрез Интернет от Центъра им за управление. През нощта роботизираният телескоп автоматично определя най-ефективния начин за получаване на наблюденията от планираното разписание. Ако атмосферните условия не са добри, компютърното управление на телескопа предприема подходящо действие и телескопът може да бъде затворен и/или наблюденията да се рестартират. Когато наблюдателната програма за нощта завърши, получените изображения се изпращат чрез Интернет до Центъра за управление, който ги разпределя към заявителите-астрономи. Роботизираните телескопи осигуряват получаване на астрономически изображения от произволни места в света за различни клиенти: професионални астрономи и студенти, учители и ученици от горния курс на училищата; мрежа от други телескопи, образователни институции като планетариуми и училищни лаборатории.
Основната цел на проекта SMARTNET е да се създаде мрежа от малки дистационно управляеми и роботизирани астрономически телескопи в България, с помощта на която да се даде възможност:
1) на учениците с интерес към астрономията да изпитат удовлетворението от получаването на собствени наблюдения и да станат съпричастни към научните открития;
2) на докторантите – да се скъси значително срока за натрупване на наблюдателни данни за дисертациите им;
3) на професионалните астрономи – да насочат част от задачите си към наблюдения с телескопи от мрежата;
4) на десетки хиляди българи да проведат своето първо наблюдение с телескоп и да споделят емоцията, съпровождаща всяко астрономическо наблюдение.
SMARTNET ще включва 4 телескопа: един 14-инчов телескоп на Софийския университет; един 11-инчов телескоп, с който разполага Народната обсерватория с планетариум – Варна и още два 16-инчови телескопа, които ще бъдат закупени с финансиране по линия на настоящия проект. По проекта ще бъдат закупени и детектори за всички телескопи от мрежата.
Основен бенефициент по проекта е Астрономическият център на Шуменския университет «Епископ Константин Преславски”. Партньори са СУ “ Кл Охридски”, Институт по астрономия - БАН и Народната обсерватория с планетариум – Варна.
SMARTNET е първият по рода си проект, в който ще се реализира активна и ползотворна връзка между професионални астрономи от университети и научни институти от една страна и учители и ученици от друга. В резултат се надяваме наградите за България от конкурсите на НАСА и Южната Европейска обсерватория (ESO) за ученици, както и от международните астрономически олимпиади, да се мултиплицират.
Изготвил материала: Н Маркова